SPONSOR GŁÓWNY

Energa

ORGANIZATOR

WP.pl

 

Plebiscyt "Świetlna stolica Polski" zakończony

Wkrótce ogłoszenie wyników

Zobacz galerie

 

Konkurs "Jaśnie galerie" zakończony

Wkrótce ogłoszenie wyników

Zobacz galerie finałową

Poradniki
Żarówka energooszczędna to nie wszystko – co zrobić, by rachunki za energię elektryczną były mniejsze?

Źródło: shutterstock.com | 27.02.2017

Wydaje ci się, że jeśli w całym domu zamontowałeś energooszczędne żarówki, to twoje rachunki za energię elektryczną spadną co najmniej o połowę? Otóż jesteś w błędzie. Owszem, nowoczesne rodzaje oświetlenia pomogą zmniejszyć zużycie prądu, ale musisz wiedzieć, że to nie wszystko. Żarówki energooszczędne nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu twojego domu. Przecież nie tylko one zużywają prąd. Lodówka, zmywarka, ładowarki… to dopiero początek listy. Na szczęście mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym odetchniesz z ulgą, kiedy następnym razem otworzysz kopertę z rachunkiem za energię elektryczną.

Żarówka energooszczędna to połowa sukcesu

Tak jak zostało już powiedziane na wstępie, żarówka energooszczędna to nie wszystko – trzeba jeszcze używać jej z głową. Przede wszystkim należy pamiętać, że zużywa ona stosunkowo dużo energii w chwili uruchomiania, dlatego nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których światło jest włączane tylko na chwilę. W takich miejscach jak toaleta czy spiżarnia doskonale sprawdzą się tradycyjne żarówki, a żarówki energooszczędne czy typu LED zamontujmy w tych pomieszczeniach, gdzie przebywamy najdłużej.

Niewiele osób wie, że zanieczyszczone oprawy świetlne mogą zmniejszyć skuteczność żarówek nawet o połowę, dlatego tak ważne jest, by regularnie je czyścić.

Największy pochłaniacz prądu

Jakie urządzenie działa przez 24 godz. na dobę i siedem dni w tygodniu? Lodówka – największy pożeracz prądu. Dlatego warto pomyśleć o modelu z wysoką klasą oszczędności energii elektrycznej. Im więcej plusów przy literce A, tym lepiej dla twojego budżetu w przyszłości. Ale nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu ma znaczenie – ważne jest też, w którym miejscu go postawisz. Zadaniem lodówki jest chłodzenie, więc dobrze, by nie stała ona w sąsiedztwie kaloryfera, kuchenki czy nawet zmywarki, czyli urządzeń, które generują ciepło. Dodatkowo, aby lodówka mogła prawidłowo funkcjonować, potrzebuje przestrzeni – między nią a ścianą powinno być przynajmniej 8 cm odstępu, by umożliwić swobodną wymianę powietrza.

Uważaj na ładowarki

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozostawiona w gniazdku ładowarka od telefonu komórkowego pobiera prąd. Często zdarza się tak, że na stałe podłączonych jest kilka ładowarek – to jeszcze nie tragedia, bo nowoczesne urządzenia zużywają niewiele prądu. Ale problem pojawia się, gdy do ładowarki podłączony jest już naładowany telefon, wówczas liczba zużytych kWh znacznie wzrasta. Jeszcze większymi pożeraczami prądu są zasilacze do laptopów – warto o tym pamiętać i wyrobić nawyk odłączania już naładowanych urządzeń z sieci.

Standby zmień na stay off

Wszelakie sprzęty takie jak telewizor, konsola do gier czy radio posiadają tryb czuwania. Ta mała, świecąca na zielono lampeczka, która sygnalizuje, że urządzenie jest gotowe do pracy, może zużyć nawet dwa waty prądu w ciągu godziny. Zapewne pomyślisz – co to jest dwa waty? Ale pomnóż tę liczbę przez 24 godz., a następnie 100, 1000, 10000 godz. Takie liczby dają już do myślenia, prawda? Tryb standby jest jednym z największych wrogów oszczędzania, choć trzeba przyznać, że jest to wygodna funkcja. Jednak warto wyłączać z prądu wszystkie nieużywane w danym momencie sprzęty, zwłaszcza na noc.

Masz wybór

Choć już od kilku lat każdy z nas ma możliwość wyboru dostawcy energii i oferowanej taryfy, to jednak niewiele osób z tej możliwości korzysta. Wystarczy, że sprawdzisz, która oferta jest najbardziej korzystna dla twojego domowego budżetu i wybierzesz ją. Jest to prostsze, niż myślisz. I nie musisz obawiać się o to, że w okresie między zakończeniem obecnej i wdrożeniem kolejnej umowy z dostawcą energii możesz pozostać bez prądu na jakiś czas, ponieważ ciągłość dostaw energii zapewnia polskie prawo, a firmy wszelkie sprawy formalne załatwią między sobą.

Karolina Wójciga

Partnerem artykułu jest Energa – współorganizator akcji „Świeć się z Energą” oraz oficjalny sklep internetowy akcji sklep.energa.pl.

Poleć ten artykuł znajomym